Domů
 

ARCHIV AKCÍ - nové shora

PALÁC YMCA + PALLADIUM  
 

 PALÁC YMCA + PALLADIUM   13.12.2016 
Začneme v Palladiu - prohlídkou Galerie za zavřenými dveřmi ve 4.p. s osobní účastím bývalé záhřebské operní pěvkyně - nyní věhlasné galeristky maye Lukas. Projdeme celé Palladium vč. histrorických vykopávek v suterénu, důstojnícké jízdárny, Poté přejdeme do nedalekého Paláce YMCA od autora Eduarda Hniličky ve stylu art deco, který si detailně prohlédneme - pasáž s výstavou, bazén, tělocvičnu a běžeckou dráhu. Panoramatický pohled na Prahu si vychutnáme ze střechy a závěr bude patřit posezení u kávy v intimním salónku v 1.p. restaurace s názvem První republika. PRAGOS + Ing.Stěnička

YMCA - historie :
YMCA (Young Men's Christian Association) vznikla 1844 jako prostředek křesťanské pomoci mladým lidem "ztraceným" v rychle se industrializujících a odlidšťujících městech Anglie. Jejím zakladatelem byl tehdy 23 letý obchodní příručí George Williams. 1894 již YMCA měla přes 500.000 členů ve 34 zemích a  Williams byl královnou Viktorií povýšen do rytířského stavu a městská rada Londýna jej jmenovala čestným občanem města za jeho životní dílo. Od té doby se rozšířila po celém světě.
U nás od 2.pol. 19.století fungovala prostřednictvím tzv. "Křesťanských spolků mladíků" nebo tzv. "Křesťanských sdružení mládeže". Po několika letech fungování v rámci Čs. legií a poté Čs. armády u se u nás YMCA od 1921 rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa : T. G. Masaryka, V.Havla a dalších.
Svoji činnost nuceně ukončila 1951 a přes neúspěšné pokusy okolo 1968 o znovuzaložení, obnovila svoji činnost až 1990. Česká YMCA byla ustavena 1992 vzhledem k blížícímu se dělení Československé federativní republiky.
Dnes je YMCA nejstarší a se svými 58 miliony členy ve 119 zemích, největší celosvětovou mládežnickou organizací na světě !  

YMCA ČR - historie:

Všechno úsilí největšího světového mládežnického hnutí a později i organizace YMCA je zaměřeno na posílení duševní, tělesné i duchovní úrovně člověka, podporu víry, dobroty a pravdy v duchu Ježíše Krista. To vyjadřuje typický znak YMCA, jímž je rovnoramenný trojúhelník.

Samotné počátky tohoto hnutí u nás spadají do 70.let 19. století – jedná se o skupiny mladých mužů v reformované, svobodné reformované a luterské církvi za Rakousko-Uherska - výraznou postavou tohoto hnutí u nás byl Alois Adlof.
Důležité bylo působení americké YMCA za 1. sv.války mezi našimi legionáři, kteří pracovníky YMCA (sekretáře) nazývali svými „strýčky“. Ve svobodné ČSR v místech kde sídlila větší vojenská posádka, byla ustavena tzv. „Vojenská YMCA“, která zřizovala vojenské domovy. O poměru ke státním a hlavně vojenským orgánům, jakož i o způsobech práce YMCA hovoří armádní rozkaz č.143/12 z 26.5. 1919. YMCA je určena pro práci mezi vojáky. Její křesťanský charakter je respektován, ale veškerá náboženská diskriminace a nábor ve prospěch některé církve je zapovězen. Státní a vojenské úřady se za to zavazují poskytovat YMCA značnou pomoc při umístění vojenských domovů, dopravě, ubytování i osobních nákladech. V době největšího rozmachu práce YMCA v čsl. armádě, 1920, bylo 70 vojenských středisek s 229 sekretáři (z nich 31 amerických). Pro vzdělávání domácích sekretářů byly 1919 zřízeny v Žilině kurzy. Vojenská YMCA měla veliký význam nejen proto, že vykonala velikou práci pro samotné vojáky, ale že českou a slovenskou veřejnost seznámila s novým typem křesťanství a připravila mnoho znamenitých a odborných pracovníků pro civilní YMCA.
Vlastní historie YMCA v prvorepublikové ČSR začíná 1921. Na celostátním sjezdu 1-3. VII. je zvolen první ústřední výbor YMCA v čele s předsedou prof. Fr. Drtinou a místopředsedou prof. Emanuelem Rádlem. Díky iniciativě presidenta T.G.Masaryka a jeho dcery Alice – je část amerických sekretářů přeřazena z vojenské YMCA do vznikající civilní YMCA. Prostřednictvím Světové aliance YMCA jsou povoláváni další obětaví mužové. Rozbíhá se činnost, školí se českoslovenští sekretáři a zakládají se místní sdružení YMCA. Počátky práce YMCA v ČSR provázela finanční pomoc především americké, ale i kanadské a britské YMCA. 1923 za symbolickou cenu mohla YMCA odkoupit značný majetek zlikvidované vojenské YMCA. Toto dědictví velmi posílilo majetkovou základnu mladé organizace. Hned v počátcích YMCA morálně i finančně podporovala Obrodné hnutí čsl. studentstva (OHČS). Znamením tohoto úsilí a této spolupráce se stal „Studentský domov“ v Praze na Albertově, otevřený 1921. Jeho ředitelem se stal D. Lowrie. (Z křesťanské skupiny OHČS, pod vedením profesorů E.Rádla a J.L.Hromádky, vznikla 1927 Akademická YMCA.)
1921 byl zakoupen hotel v Olomouci a spolu s budovou v Českých Budějovicích (později vyhořela) byly prvními budovami sloužícími pouze účelům YMCA. V letech 1923–24 byly pro YMCA postaveny budovy v Bratislavě, na Kladně, v Liberci, ve Znojmě, v Hradci Králové, v Báňské Bystrici a v Lučenci. Ve větších městech, jako byla Ostrava, Brno, Plzeň a Košice byla naděje, že si silná sdružení dopomohou k budovám vlastními prostředky. V letech 1928-29 vyrůstá v Praze Na Poříčí v té době nejmodernější Palác YMCA v Evropě.
V lůně české, moravské a slovenské přírody se zakládají Ymkařské tábory – český tábor Soběšín na Sázavě u Kácova (později Masarykův tábor), slovenský tábor v Oravském podzámčí, znojemské sdružení mělo tábor Devět Mlýnů, brněnské tábor Veverská Bytýška, kroměřížské tábor Jablůnka nad Bečvou, liberecké tábor Hvězdov a budějovické tábor na Malši. Později byly zbudovány ještě 2 tábory na Slovensku – tábor Karpaty a tábor Lučatín u Bánské Bystrice a 6 táborů v Čechách – tábor Vlčice u Třeboně, tábor Nižbor na Berounce, tábor Zdobnice v Orlických horách, tábor Kumr – u Máchova jezera, tábor Zlatá Řeka u Písku a tábor Biskupice u Brna.
V době nacistické okupace prošla YMCA ohněm zkoušky, v níž obstála. Někteří ohrožení členové odešli ještě včas do exilu. Hodně členů YMCA se podílelo na odboji proti hnědé, nacistické totalitě. Daň krve za to zaplatili 2 sekretáři a mnozí další významní členové. Celá řada příslušníků hnutí byla pro svou ilegální činnost vězněna. Za Protektorátu 1943 byla YMCA dokonce zlikvidována a její majetek přebrala německá armáda nebo Hitlerjugend.
Po osvobození obnovuje YMCA s velikým elánem svou činnost, po únoru 1948 se stává předmětem zájmu StB a 1951 je opět, tentokrát komunisty, zakázána. Její majetek přebírá především Československý svaz mládeže, včetně některých táborů. Budovy a zbývající tábory přebírají jiné subjekty Národní fronty.
Po marném pokusu obnovit YMCA v 60.letech nastala úspěšná registraci a obnovení činnosti YMCA po Sametové revoluci 17.11. 1989.

 

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500